
Safavieh Stark Table Lamp - White
Inspired by the work of modern sculptors, this contemporary table lamp brings high style to the living room. Crafted with a subtle, delicate texture, its bold white finish is refreshing and light. Its tapered shade casts a welcoming glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 18" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4087A |
| Product UPC: | 889048524477 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $67.18
-65%$67.18
$23.51More Images


Safavieh Stark Table Lamp - White
Inspired by the work of modern sculptors, this contemporary table lamp brings high style to the living room. Crafted with a subtle, delicate texture, its bold white finish is refreshing and light. Its tapered shade casts a welcoming glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 18" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4087A |
| Product UPC: | 889048524477 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the work of modern sculptors, this contemporary table lamp brings high style to the living room. Crafted with a subtle, delicate texture, its bold white finish is refreshing and light. Its tapered shade casts a welcoming glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 18" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4087A |
| Product UPC: | 889048524477 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























