
Safavieh Stark, 20.5 Inch, White, Ceramic/Iron Table Lamp W/ Usb Port? - White
Inspired by the work of modern sculptors, this Stark Table Lamp brings high style to the living room. Stark's clean white finish refreshes any d̩cor and beautifully highlights the textured details of its ceramic body, while a built-in USB port makes it a must-have.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | TBL4087A-U |
| Product UPC: | 195058485753 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $78.88
-65%$78.88
$27.61More Images


Safavieh Stark, 20.5 Inch, White, Ceramic/Iron Table Lamp W/ Usb Port? - White
Inspired by the work of modern sculptors, this Stark Table Lamp brings high style to the living room. Stark's clean white finish refreshes any d̩cor and beautifully highlights the textured details of its ceramic body, while a built-in USB port makes it a must-have.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | TBL4087A-U |
| Product UPC: | 195058485753 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the work of modern sculptors, this Stark Table Lamp brings high style to the living room. Stark's clean white finish refreshes any d̩cor and beautifully highlights the textured details of its ceramic body, while a built-in USB port makes it a must-have.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | TBL4087A-U |
| Product UPC: | 195058485753 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























