
Safavieh Stacked 32.5-Inch H Gazing Ball Table Lamp Set Of 2 - Nickel
Inspired by shiny Victorian-era garden balls, the set of two Stacked Gazing Ball table lamps brings romantic sparkle to a dining room or entry hall console. Crafted with nickel finished base, this design comes with a white textured cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 32.5" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4312A-SET2 |
| Product UPC: | 683726434641 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $173.21
-65%$173.21
$60.62More Images

Safavieh Stacked 32.5-Inch H Gazing Ball Table Lamp Set Of 2 - Nickel
Inspired by shiny Victorian-era garden balls, the set of two Stacked Gazing Ball table lamps brings romantic sparkle to a dining room or entry hall console. Crafted with nickel finished base, this design comes with a white textured cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 32.5" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4312A-SET2 |
| Product UPC: | 683726434641 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by shiny Victorian-era garden balls, the set of two Stacked Gazing Ball table lamps brings romantic sparkle to a dining room or entry hall console. Crafted with nickel finished base, this design comes with a white textured cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 32.5" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4312A-SET2 |
| Product UPC: | 683726434641 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























