
Safavieh Spring 29-Inch H Blossom Table Lamp Set Of 2 - Blue
Wandering flowers and vines adorn the classically-styled blue and white Spring Blossom table lamp. True to its roots in Chinese design, this elegant urn-shaped lamp is crafted of ceramic with painted motif, off-white linen shade and gilded fittings.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | Blue/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Antique Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4170B-SET2 |
| Product UPC: | 683726993780 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $202.48
-65%$202.48
$70.87More Images


Safavieh Spring 29-Inch H Blossom Table Lamp Set Of 2 - Blue
Wandering flowers and vines adorn the classically-styled blue and white Spring Blossom table lamp. True to its roots in Chinese design, this elegant urn-shaped lamp is crafted of ceramic with painted motif, off-white linen shade and gilded fittings.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | Blue/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Antique Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4170B-SET2 |
| Product UPC: | 683726993780 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Wandering flowers and vines adorn the classically-styled blue and white Spring Blossom table lamp. True to its roots in Chinese design, this elegant urn-shaped lamp is crafted of ceramic with painted motif, off-white linen shade and gilded fittings.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | Blue/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Antique Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4170B-SET2 |
| Product UPC: | 683726993780 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























