
Safavieh Sonter Table Lamp Set Of 2 - White
Illuminate your d̩cor with the dramatic whimsy of this Sonter Table Lamp. Sonter flaunts a geometric inverted hourglass profile in clean white poly-resin that provides the perfect canvas for its playful array of raised dots, giving any interior eye-catching appeal. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4449A-SET2 |
| Product UPC: | 195058197007 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Sonter Table Lamp Set Of 2 - White
Illuminate your d̩cor with the dramatic whimsy of this Sonter Table Lamp. Sonter flaunts a geometric inverted hourglass profile in clean white poly-resin that provides the perfect canvas for its playful array of raised dots, giving any interior eye-catching appeal. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4449A-SET2 |
| Product UPC: | 195058197007 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Illuminate your d̩cor with the dramatic whimsy of this Sonter Table Lamp. Sonter flaunts a geometric inverted hourglass profile in clean white poly-resin that provides the perfect canvas for its playful array of raised dots, giving any interior eye-catching appeal. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4449A-SET2 |
| Product UPC: | 195058197007 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























