
Safavieh Sloane Alabaster Table Lamp - White
Designed to highlight the classic elegance and timeless allure of white marble, this alabaster table lamp is a modern heirloom. Exquisitely crafted, it‰۪s adorned with luxurious brass gold metal details and topped with a complimentary off-white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 8" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | White/Brass Gold |
| Product Material: | Alabaster |
| Product Metal Finish: | Brass Gold Base Brass Gold Neck |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4065A |
| Product UPC: | 889048443150 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Sloane Alabaster Table Lamp - White
Designed to highlight the classic elegance and timeless allure of white marble, this alabaster table lamp is a modern heirloom. Exquisitely crafted, it‰۪s adorned with luxurious brass gold metal details and topped with a complimentary off-white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 8" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | White/Brass Gold |
| Product Material: | Alabaster |
| Product Metal Finish: | Brass Gold Base Brass Gold Neck |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4065A |
| Product UPC: | 889048443150 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed to highlight the classic elegance and timeless allure of white marble, this alabaster table lamp is a modern heirloom. Exquisitely crafted, it‰۪s adorned with luxurious brass gold metal details and topped with a complimentary off-white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 8" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | White/Brass Gold |
| Product Material: | Alabaster |
| Product Metal Finish: | Brass Gold Base Brass Gold Neck |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4065A |
| Product UPC: | 889048443150 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























