
Safavieh Sinrus Table Lamp - Grey
Bring substantial style to your d̩cor with this eye-catching Sinrus Table Lamp. Sinrus‰۪s soft grey finish and striking silhouette give any room a rich touch of decorative drama.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 26.25" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4380A |
| Product UPC: | 195058124201 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Sinrus Table Lamp - Grey
Bring substantial style to your d̩cor with this eye-catching Sinrus Table Lamp. Sinrus‰۪s soft grey finish and striking silhouette give any room a rich touch of decorative drama.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 26.25" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4380A |
| Product UPC: | 195058124201 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring substantial style to your d̩cor with this eye-catching Sinrus Table Lamp. Sinrus‰۪s soft grey finish and striking silhouette give any room a rich touch of decorative drama.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 26.25" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4380A |
| Product UPC: | 195058124201 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























