
Safavieh Silla Table Lamp - White
With grey flecked details recalling impressionist landscapes, this Silla Table Lamp is a must-have for the artistic collector. A concentric base and top provide a decorative sense of balance to Silla‰۪s drum shade and clean white resin body, making for unique visual intrigue.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | White / Grey |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4371A |
| Product UPC: | 195058124119 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Silla Table Lamp - White
With grey flecked details recalling impressionist landscapes, this Silla Table Lamp is a must-have for the artistic collector. A concentric base and top provide a decorative sense of balance to Silla‰۪s drum shade and clean white resin body, making for unique visual intrigue.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | White / Grey |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4371A |
| Product UPC: | 195058124119 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With grey flecked details recalling impressionist landscapes, this Silla Table Lamp is a must-have for the artistic collector. A concentric base and top provide a decorative sense of balance to Silla‰۪s drum shade and clean white resin body, making for unique visual intrigue.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | White / Grey |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4371A |
| Product UPC: | 195058124119 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























