
Safavieh Sicily Velvet Arm Chair - Shale
This retro style velvet armchair is a contemporary classic. Designed to celebrate decadent 70s vintage Italian style, its luxurious velvet upholstery in a rich Giotto shale hue is paired with mod legs with antique brass caps. Designers use them in pairs.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 28" L x 29.9" D x 35.4" H |
| Product Material: | Wood / Foam / Fabric / Steel |
| Wood Content: | Hard Pine / Plywood / Birch Legs |
| Fabric Content: | Velvet (90%Cotton / 10% Polyester) |
| Product Color: | Shale / Antique Brass |
| Product SKU: | KNT7060A |
| Product UPC: | 889048584839 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shriking or staining.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $608.87
-65%$608.87
$213.10More Images




Safavieh Sicily Velvet Arm Chair - Shale
This retro style velvet armchair is a contemporary classic. Designed to celebrate decadent 70s vintage Italian style, its luxurious velvet upholstery in a rich Giotto shale hue is paired with mod legs with antique brass caps. Designers use them in pairs.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 28" L x 29.9" D x 35.4" H |
| Product Material: | Wood / Foam / Fabric / Steel |
| Wood Content: | Hard Pine / Plywood / Birch Legs |
| Fabric Content: | Velvet (90%Cotton / 10% Polyester) |
| Product Color: | Shale / Antique Brass |
| Product SKU: | KNT7060A |
| Product UPC: | 889048584839 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shriking or staining.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This retro style velvet armchair is a contemporary classic. Designed to celebrate decadent 70s vintage Italian style, its luxurious velvet upholstery in a rich Giotto shale hue is paired with mod legs with antique brass caps. Designers use them in pairs.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 28" L x 29.9" D x 35.4" H |
| Product Material: | Wood / Foam / Fabric / Steel |
| Wood Content: | Hard Pine / Plywood / Birch Legs |
| Fabric Content: | Velvet (90%Cotton / 10% Polyester) |
| Product Color: | Shale / Antique Brass |
| Product SKU: | KNT7060A |
| Product UPC: | 889048584839 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shriking or staining.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























