
Safavieh Shiloh Table Lamp - Wood Finish
A natural beauty, this table lamp is a contemporary spin on luxurious vintage style. Ideal for updating any living room, its dramatic sculptural design highlights its warm wood finish and matching finial. Its off-white 100% cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 21.5" H |
| Product Lamp Color: | Wood Finish |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Wood Finish |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4173A |
| Product UPC: | 889048618046 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $89.28
-65%$89.28
$31.25More Images


Safavieh Shiloh Table Lamp - Wood Finish
A natural beauty, this table lamp is a contemporary spin on luxurious vintage style. Ideal for updating any living room, its dramatic sculptural design highlights its warm wood finish and matching finial. Its off-white 100% cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 21.5" H |
| Product Lamp Color: | Wood Finish |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Wood Finish |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4173A |
| Product UPC: | 889048618046 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A natural beauty, this table lamp is a contemporary spin on luxurious vintage style. Ideal for updating any living room, its dramatic sculptural design highlights its warm wood finish and matching finial. Its off-white 100% cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 21.5" H |
| Product Lamp Color: | Wood Finish |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Wood Finish |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4173A |
| Product UPC: | 889048618046 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























