
Safavieh Shelley 30-Inch H Concave Table Lamp Set Of 2 - White
Cast a romantic glow in the living room or bedroom with this set of two white Shelley Conclave table lamps. A decorator look is achieved capiz shell from mother of pearl oyster shells, accents of silver chrome and a sophisticated off-white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4146A-SET2 |
| Product UPC: | 683726716990 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Safavieh Shelley 30-Inch H Concave Table Lamp Set Of 2 - White
Cast a romantic glow in the living room or bedroom with this set of two white Shelley Conclave table lamps. A decorator look is achieved capiz shell from mother of pearl oyster shells, accents of silver chrome and a sophisticated off-white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4146A-SET2 |
| Product UPC: | 683726716990 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Cast a romantic glow in the living room or bedroom with this set of two white Shelley Conclave table lamps. A decorator look is achieved capiz shell from mother of pearl oyster shells, accents of silver chrome and a sophisticated off-white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4146A-SET2 |
| Product UPC: | 683726716990 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























