
Safavieh Shaylyn Dining Chair - Taupe
A classic look is given a thoroughly modern upgrade in this stunning Shaylyn Dining Chair. Flaunting fine craftsmanship in its handmade jet black frame, Shaylyn‰۪s smooth taupe linen seat ensures every dining experience is utterly lavish.
Specifications
| Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 21.7" L x 21.7" D x 34.3" H |
| Product Material: | Pinewood / Plywood |
| Wood Content: | Pine Wood / Plywood / Beechwood |
| Wood Color: | Black |
| Fabric Content: | Linen (100% Polyester) |
| Product Color: | Taupe / Black |
| Product SKU: | SFV5026A |
| Product UPC: | 195058504348 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shriking or staining.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Shaylyn Dining Chair - Taupe
A classic look is given a thoroughly modern upgrade in this stunning Shaylyn Dining Chair. Flaunting fine craftsmanship in its handmade jet black frame, Shaylyn‰۪s smooth taupe linen seat ensures every dining experience is utterly lavish.
Specifications
| Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 21.7" L x 21.7" D x 34.3" H |
| Product Material: | Pinewood / Plywood |
| Wood Content: | Pine Wood / Plywood / Beechwood |
| Wood Color: | Black |
| Fabric Content: | Linen (100% Polyester) |
| Product Color: | Taupe / Black |
| Product SKU: | SFV5026A |
| Product UPC: | 195058504348 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shriking or staining.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A classic look is given a thoroughly modern upgrade in this stunning Shaylyn Dining Chair. Flaunting fine craftsmanship in its handmade jet black frame, Shaylyn‰۪s smooth taupe linen seat ensures every dining experience is utterly lavish.
Specifications
| Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 21.7" L x 21.7" D x 34.3" H |
| Product Material: | Pinewood / Plywood |
| Wood Content: | Pine Wood / Plywood / Beechwood |
| Wood Color: | Black |
| Fabric Content: | Linen (100% Polyester) |
| Product Color: | Taupe / Black |
| Product SKU: | SFV5026A |
| Product UPC: | 195058504348 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shriking or staining.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























