
Safavieh Sero, 24.5 Inch, Black, Ceramic Table Lamp - Black
Embrace an irresistibly chic and stylish accent with our Sero table lamp. Cylindrical discs are stacked to attain a sleek and eye-catching base. The bold silhouette and refined details of our table lamp are accentuated with a contrasting black finish and a sleek white drum shade. Lending modern appeal to any corner, our table lamp softly illuminates your console, side table, or nightstand.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | TBL4478A |
| Product UPC: | 195058672405 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Sero, 24.5 Inch, Black, Ceramic Table Lamp - Black
Embrace an irresistibly chic and stylish accent with our Sero table lamp. Cylindrical discs are stacked to attain a sleek and eye-catching base. The bold silhouette and refined details of our table lamp are accentuated with a contrasting black finish and a sleek white drum shade. Lending modern appeal to any corner, our table lamp softly illuminates your console, side table, or nightstand.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | TBL4478A |
| Product UPC: | 195058672405 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Embrace an irresistibly chic and stylish accent with our Sero table lamp. Cylindrical discs are stacked to attain a sleek and eye-catching base. The bold silhouette and refined details of our table lamp are accentuated with a contrasting black finish and a sleek white drum shade. Lending modern appeal to any corner, our table lamp softly illuminates your console, side table, or nightstand.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | TBL4478A |
| Product UPC: | 195058672405 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























