
Safavieh Serenity 31-Inch H Buddha Table Lamp Set Of 2 - Blue
The Serenity Buddha ceramic lamp adds purity and pop to contemporary settings. With delicately wrought details of an iconic Eastern symbol, this pair of functional Buddha heads in teal with off-white shade is full of fashion-forward meditative elegance.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Blue |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4162B-SET2 |
| Product UPC: | 683726684541 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Serenity 31-Inch H Buddha Table Lamp Set Of 2 - Blue
The Serenity Buddha ceramic lamp adds purity and pop to contemporary settings. With delicately wrought details of an iconic Eastern symbol, this pair of functional Buddha heads in teal with off-white shade is full of fashion-forward meditative elegance.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Blue |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4162B-SET2 |
| Product UPC: | 683726684541 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Serenity Buddha ceramic lamp adds purity and pop to contemporary settings. With delicately wrought details of an iconic Eastern symbol, this pair of functional Buddha heads in teal with off-white shade is full of fashion-forward meditative elegance.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Blue |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4162B-SET2 |
| Product UPC: | 683726684541 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























