
Safavieh Senla Wall Sconce Set Of 2 - Oil Rubbed Bronze
This Senla Wall Sconce awakens any contemporary d̩cor with its new take on industrial chic. Senla‰۪s bronze finish highlights the subtle negative space of its iron frame, while two retro style bulbs cast a rich glow. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 6" W x 4.75" D x 18" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze / Clear |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Orb |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T8 TEA COLOR |
| Product SKU: | SCN4068A-SET2 |
| Product UPC: | 195058105156 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Senla Wall Sconce Set Of 2 - Oil Rubbed Bronze
This Senla Wall Sconce awakens any contemporary d̩cor with its new take on industrial chic. Senla‰۪s bronze finish highlights the subtle negative space of its iron frame, while two retro style bulbs cast a rich glow. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 6" W x 4.75" D x 18" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze / Clear |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Orb |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T8 TEA COLOR |
| Product SKU: | SCN4068A-SET2 |
| Product UPC: | 195058105156 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Senla Wall Sconce awakens any contemporary d̩cor with its new take on industrial chic. Senla‰۪s bronze finish highlights the subtle negative space of its iron frame, while two retro style bulbs cast a rich glow. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 6" W x 4.75" D x 18" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze / Clear |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Orb |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T8 TEA COLOR |
| Product SKU: | SCN4068A-SET2 |
| Product UPC: | 195058105156 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























