
Safavieh Selna Table Lamp - Dark Brown
Styled after ancient pottery from the cradle of civilization, this Selna Table Lamp brings a collector‰۪s charm to any room. Selna‰۪s organic textural intrigue is beautifully offset by the crisp lines of its white empire shade, its deep brown tone emanating a warm, rich feel.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 23.5" H |
| Product Lamp Color: | Dark Brown |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G14 4W |
| Product SKU: | TBL4452A |
| Product UPC: | 195058436144 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $90.58
-65%$90.58
$31.70More Images


Safavieh Selna Table Lamp - Dark Brown
Styled after ancient pottery from the cradle of civilization, this Selna Table Lamp brings a collector‰۪s charm to any room. Selna‰۪s organic textural intrigue is beautifully offset by the crisp lines of its white empire shade, its deep brown tone emanating a warm, rich feel.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 23.5" H |
| Product Lamp Color: | Dark Brown |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G14 4W |
| Product SKU: | TBL4452A |
| Product UPC: | 195058436144 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Styled after ancient pottery from the cradle of civilization, this Selna Table Lamp brings a collector‰۪s charm to any room. Selna‰۪s organic textural intrigue is beautifully offset by the crisp lines of its white empire shade, its deep brown tone emanating a warm, rich feel.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 23.5" H |
| Product Lamp Color: | Dark Brown |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G14 4W |
| Product SKU: | TBL4452A |
| Product UPC: | 195058436144 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























