
Safavieh Secia Table Lamp - Cream
Go ahead, rest on your laurels; your d̩cor is about to get an artistically elegant upgrade with this Secia Table Lamp. Secia‰۪s finely carved leaf detailing streaming across soft cream ceramic abounds with breathtaking visual appeal, while a white drum shade makes it absolutely timeless.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4389B |
| Product UPC: | 195058132114 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Secia Table Lamp - Cream
Go ahead, rest on your laurels; your d̩cor is about to get an artistically elegant upgrade with this Secia Table Lamp. Secia‰۪s finely carved leaf detailing streaming across soft cream ceramic abounds with breathtaking visual appeal, while a white drum shade makes it absolutely timeless.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4389B |
| Product UPC: | 195058132114 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Go ahead, rest on your laurels; your d̩cor is about to get an artistically elegant upgrade with this Secia Table Lamp. Secia‰۪s finely carved leaf detailing streaming across soft cream ceramic abounds with breathtaking visual appeal, while a white drum shade makes it absolutely timeless.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4389B |
| Product UPC: | 195058132114 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























