
Safavieh Sawyer Ceramic Table Lamp - Ivory
This Sawyer Table Lamp is both stunning and subtle in its decorative depth, making it perfect for today‰۪s contemporary interiors. Textural striations highlight Sawyer‰۪s gently angled silhouette, while its ivory ceramic easily blends with any room‰۪s color scheme.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4344A |
| Product UPC: | 195058092296 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $93.18
-65%$93.18
$32.61More Images


Safavieh Sawyer Ceramic Table Lamp - Ivory
This Sawyer Table Lamp is both stunning and subtle in its decorative depth, making it perfect for today‰۪s contemporary interiors. Textural striations highlight Sawyer‰۪s gently angled silhouette, while its ivory ceramic easily blends with any room‰۪s color scheme.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4344A |
| Product UPC: | 195058092296 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Sawyer Table Lamp is both stunning and subtle in its decorative depth, making it perfect for today‰۪s contemporary interiors. Textural striations highlight Sawyer‰۪s gently angled silhouette, while its ivory ceramic easily blends with any room‰۪s color scheme.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4344A |
| Product UPC: | 195058092296 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























