
Safavieh Savion Table Lamp Set Of 2 - White Wash
Add an elegant touch of rustic Belgian style to any living room with this classic table lamp. Its luxurious design features a white-washed finish that accentuates its timeless curves. Often used in pairs, designers love its complimentary cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 31.3" H |
| Product Lamp Color: | White Wash |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Wash White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4182A-SET2 |
| Product UPC: | 889048618183 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Savion Table Lamp Set Of 2 - White Wash
Add an elegant touch of rustic Belgian style to any living room with this classic table lamp. Its luxurious design features a white-washed finish that accentuates its timeless curves. Often used in pairs, designers love its complimentary cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 31.3" H |
| Product Lamp Color: | White Wash |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Wash White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4182A-SET2 |
| Product UPC: | 889048618183 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add an elegant touch of rustic Belgian style to any living room with this classic table lamp. Its luxurious design features a white-washed finish that accentuates its timeless curves. Often used in pairs, designers love its complimentary cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 31.3" H |
| Product Lamp Color: | White Wash |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Wash White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4182A-SET2 |
| Product UPC: | 889048618183 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























