
Safavieh Sandy 27.5-Inch H Table Lamp Set Of 2 - White
Inspired by an antique beaker vase, this set of two blue and white ceramic Sandy table lamps is banded with an intricate stripe motif for striking contrast. A textured white cotton drum shade and acrylic pedestal and finial update a timeless classic look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | White/Blue |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4242A-SET2 |
| Product UPC: | 683726386919 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $222.61
-65%$222.61
$77.91More Images


Safavieh Sandy 27.5-Inch H Table Lamp Set Of 2 - White
Inspired by an antique beaker vase, this set of two blue and white ceramic Sandy table lamps is banded with an intricate stripe motif for striking contrast. A textured white cotton drum shade and acrylic pedestal and finial update a timeless classic look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | White/Blue |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4242A-SET2 |
| Product UPC: | 683726386919 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by an antique beaker vase, this set of two blue and white ceramic Sandy table lamps is banded with an intricate stripe motif for striking contrast. A textured white cotton drum shade and acrylic pedestal and finial update a timeless classic look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | White/Blue |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4242A-SET2 |
| Product UPC: | 683726386919 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























