
Safavieh Sage Ceramic Table Lamp - Green
This Sage Table Lamp is perfect for giving any d̩cor a soft sense of motion and decorative depth. Storms of marbled grey ceramic pair beautifully with sleek gold finishes and crisp white shade, making Sage a stunning art piece all its own.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Green/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | TBL4290A |
| Product UPC: | 195058094313 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Sage Ceramic Table Lamp - Green
This Sage Table Lamp is perfect for giving any d̩cor a soft sense of motion and decorative depth. Storms of marbled grey ceramic pair beautifully with sleek gold finishes and crisp white shade, making Sage a stunning art piece all its own.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Green/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | TBL4290A |
| Product UPC: | 195058094313 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Sage Table Lamp is perfect for giving any d̩cor a soft sense of motion and decorative depth. Storms of marbled grey ceramic pair beautifully with sleek gold finishes and crisp white shade, making Sage a stunning art piece all its own.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Green/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | TBL4290A |
| Product UPC: | 195058094313 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























