
Safavieh Sabine Balloon Chair - Natural
A statement piece that adds regal charisma to any room, the Sabine Chair makes you feel like royalty. Inspired by the pieces used in 17th century French palaces, Sabine's bleached oak frame flaunts beautifully carved scroll details and traditional cabriole legs, while its natural linen upholstery is delightfully soft.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 33.5" L x 32.3" D x 61.4" H |
| Product Material: | Linen |
| Wood Content: | Oak |
| Wood Color: | Bleached Oak |
| Fabric Content: | Linen |
| Product Color: | Natural |
| Product SKU: | MCR4900A |
| Product UPC: | 683726497509 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - LEATHER CARE: Leather surfaces should be dusted regularly with a dry or slightly damp, soft cloth. Avoid using saddle soap or other cleaners. Suede surfaces should only be cleaned with a dry, stiff brush.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,844.70
-65%$1,844.70
$645.64Safavieh Sabine Balloon Chair - Natural
A statement piece that adds regal charisma to any room, the Sabine Chair makes you feel like royalty. Inspired by the pieces used in 17th century French palaces, Sabine's bleached oak frame flaunts beautifully carved scroll details and traditional cabriole legs, while its natural linen upholstery is delightfully soft.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 33.5" L x 32.3" D x 61.4" H |
| Product Material: | Linen |
| Wood Content: | Oak |
| Wood Color: | Bleached Oak |
| Fabric Content: | Linen |
| Product Color: | Natural |
| Product SKU: | MCR4900A |
| Product UPC: | 683726497509 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - LEATHER CARE: Leather surfaces should be dusted regularly with a dry or slightly damp, soft cloth. Avoid using saddle soap or other cleaners. Suede surfaces should only be cleaned with a dry, stiff brush.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A statement piece that adds regal charisma to any room, the Sabine Chair makes you feel like royalty. Inspired by the pieces used in 17th century French palaces, Sabine's bleached oak frame flaunts beautifully carved scroll details and traditional cabriole legs, while its natural linen upholstery is delightfully soft.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 33.5" L x 32.3" D x 61.4" H |
| Product Material: | Linen |
| Wood Content: | Oak |
| Wood Color: | Bleached Oak |
| Fabric Content: | Linen |
| Product Color: | Natural |
| Product SKU: | MCR4900A |
| Product UPC: | 683726497509 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - LEATHER CARE: Leather surfaces should be dusted regularly with a dry or slightly damp, soft cloth. Avoid using saddle soap or other cleaners. Suede surfaces should only be cleaned with a dry, stiff brush.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























