
Safavieh Rydler Outdoor Flush Mount - Black
Embrace a bright and welcoming outdoor space with Rydler flush mount. Delightfully minimalist, the ceiling light features a clean-lined trapezoid body and clear glass panes. With a timeless metallic finish, the wall light strikes the perfect balance between form and function. Our sleek flush mount lends a clean and even glow to illuminate your porches and covered patio.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 11" W x 8.66" D x 6.1" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | 50% Steel+50% Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | PLT7029A |
| Product UPC: | 195058427418 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Rydler Outdoor Flush Mount - Black
Embrace a bright and welcoming outdoor space with Rydler flush mount. Delightfully minimalist, the ceiling light features a clean-lined trapezoid body and clear glass panes. With a timeless metallic finish, the wall light strikes the perfect balance between form and function. Our sleek flush mount lends a clean and even glow to illuminate your porches and covered patio.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 11" W x 8.66" D x 6.1" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | 50% Steel+50% Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | PLT7029A |
| Product UPC: | 195058427418 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Embrace a bright and welcoming outdoor space with Rydler flush mount. Delightfully minimalist, the ceiling light features a clean-lined trapezoid body and clear glass panes. With a timeless metallic finish, the wall light strikes the perfect balance between form and function. Our sleek flush mount lends a clean and even glow to illuminate your porches and covered patio.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 11" W x 8.66" D x 6.1" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | 50% Steel+50% Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | PLT7029A |
| Product UPC: | 195058427418 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























