
Safavieh Ruby Rabbit Lamp - Yellow
Hop to it! This charming and cheerful Ruby Rabbit Lamp instantly transforms any room into a playful, imaginative getaway for children of any age. Ruby's sculpted silhouette and artistic negative space make it a joyful accent accessory. It‰۪s the perfect baby shower present.
Specifications
| Product Category: | Kids Table Lamp |
| Product Dimension: | 10.25" W x 10" D x 19" H |
| Product Lamp Color: | Yellow |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | KID4246F |
| Product UPC: | 889048824058 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $68.25
-65%$68.25
$23.89More Images


Safavieh Ruby Rabbit Lamp - Yellow
Hop to it! This charming and cheerful Ruby Rabbit Lamp instantly transforms any room into a playful, imaginative getaway for children of any age. Ruby's sculpted silhouette and artistic negative space make it a joyful accent accessory. It‰۪s the perfect baby shower present.
Specifications
| Product Category: | Kids Table Lamp |
| Product Dimension: | 10.25" W x 10" D x 19" H |
| Product Lamp Color: | Yellow |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | KID4246F |
| Product UPC: | 889048824058 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hop to it! This charming and cheerful Ruby Rabbit Lamp instantly transforms any room into a playful, imaginative getaway for children of any age. Ruby's sculpted silhouette and artistic negative space make it a joyful accent accessory. It‰۪s the perfect baby shower present.
Specifications
| Product Category: | Kids Table Lamp |
| Product Dimension: | 10.25" W x 10" D x 19" H |
| Product Lamp Color: | Yellow |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | KID4246F |
| Product UPC: | 889048824058 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























