
Safavieh Rozella Alabaster 29.5-Inch H Table Lamp - White
The white knight of any sophisticated interior, this modern table lamp makes a substantial statement. Crafted with solid marble, its natural beauty is illuminated by a luxurious gold finish. A crisp white rectangular shade adds a polished designer touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 11" D x 29.5" H |
| Product Lamp Color: | White/Gold |
| Product Material: | Marble/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | TBL4006A |
| Product UPC: | 889048257313 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Rozella Alabaster 29.5-Inch H Table Lamp - White
The white knight of any sophisticated interior, this modern table lamp makes a substantial statement. Crafted with solid marble, its natural beauty is illuminated by a luxurious gold finish. A crisp white rectangular shade adds a polished designer touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 11" D x 29.5" H |
| Product Lamp Color: | White/Gold |
| Product Material: | Marble/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | TBL4006A |
| Product UPC: | 889048257313 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The white knight of any sophisticated interior, this modern table lamp makes a substantial statement. Crafted with solid marble, its natural beauty is illuminated by a luxurious gold finish. A crisp white rectangular shade adds a polished designer touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 11" D x 29.5" H |
| Product Lamp Color: | White/Gold |
| Product Material: | Marble/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | TBL4006A |
| Product UPC: | 889048257313 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























