
Safavieh Rosten Table Lamp Set Of 2 - Grey
Bring an instant artistic edge to any interior with this contemporary table lamp. Its bold grey design adds depth and dimension, creating a modern sculptural focal point in any space. Designers love the clean lines of its complimentary cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4125A-SET2 |
| Product UPC: | 889048561311 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Rosten Table Lamp Set Of 2 - Grey
Bring an instant artistic edge to any interior with this contemporary table lamp. Its bold grey design adds depth and dimension, creating a modern sculptural focal point in any space. Designers love the clean lines of its complimentary cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4125A-SET2 |
| Product UPC: | 889048561311 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring an instant artistic edge to any interior with this contemporary table lamp. Its bold grey design adds depth and dimension, creating a modern sculptural focal point in any space. Designers love the clean lines of its complimentary cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4125A-SET2 |
| Product UPC: | 889048561311 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























