
Safavieh Rorie Table Lamp - Silver
Add instant designer style to the living room with this contemporary table lamp. Its deluxe silver painted finish and modern white shade illuminates its posh cut-out trellis design, giving it depth and dimension. An investment in good taste.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | Silver |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4080A |
| Product UPC: | 889048524408 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Rorie Table Lamp - Silver
Add instant designer style to the living room with this contemporary table lamp. Its deluxe silver painted finish and modern white shade illuminates its posh cut-out trellis design, giving it depth and dimension. An investment in good taste.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | Silver |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4080A |
| Product UPC: | 889048524408 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add instant designer style to the living room with this contemporary table lamp. Its deluxe silver painted finish and modern white shade illuminates its posh cut-out trellis design, giving it depth and dimension. An investment in good taste.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | Silver |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4080A |
| Product UPC: | 889048524408 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























