
Safavieh Ronsa 3Lt Wall Sconce - Orb
Upgrading the classic hurricane lamp for today‰۪s d̩cor, this Ronsa Wall Sconce infuses Mid Century Modern flair into timelessly stylish forms. Three retro chic bubs are beautifully balanced by black oil rubbed bronze pedestals and housed by crystal clear glass, casting a glamorous shine in any room.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 23.25" W x 6" D x 9" H |
| Product Lamp Color: | Orb / Clear |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Orb |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 CLEAR |
| Product SKU: | SCN4064A |
| Product UPC: | 889048969865 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Ronsa 3Lt Wall Sconce - Orb
Upgrading the classic hurricane lamp for today‰۪s d̩cor, this Ronsa Wall Sconce infuses Mid Century Modern flair into timelessly stylish forms. Three retro chic bubs are beautifully balanced by black oil rubbed bronze pedestals and housed by crystal clear glass, casting a glamorous shine in any room.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 23.25" W x 6" D x 9" H |
| Product Lamp Color: | Orb / Clear |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Orb |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 CLEAR |
| Product SKU: | SCN4064A |
| Product UPC: | 889048969865 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Upgrading the classic hurricane lamp for today‰۪s d̩cor, this Ronsa Wall Sconce infuses Mid Century Modern flair into timelessly stylish forms. Three retro chic bubs are beautifully balanced by black oil rubbed bronze pedestals and housed by crystal clear glass, casting a glamorous shine in any room.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 23.25" W x 6" D x 9" H |
| Product Lamp Color: | Orb / Clear |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Orb |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 CLEAR |
| Product SKU: | SCN4064A |
| Product UPC: | 889048969865 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























