
Safavieh Ronken Table Lamp - Antique White
Taking inspiration from ancient architecture, this Ronken Table Lamp is a must-have for the well-traveled collector. Ronken showcases elegantly elongated textured hexagons over its statuesque white resin body with a weathered finish for an authentic vintage look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 22" H |
| Product Lamp Color: | Antique White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4426A |
| Product UPC: | 195058131995 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Ronken Table Lamp - Antique White
Taking inspiration from ancient architecture, this Ronken Table Lamp is a must-have for the well-traveled collector. Ronken showcases elegantly elongated textured hexagons over its statuesque white resin body with a weathered finish for an authentic vintage look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 22" H |
| Product Lamp Color: | Antique White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4426A |
| Product UPC: | 195058131995 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Taking inspiration from ancient architecture, this Ronken Table Lamp is a must-have for the well-traveled collector. Ronken showcases elegantly elongated textured hexagons over its statuesque white resin body with a weathered finish for an authentic vintage look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 22" H |
| Product Lamp Color: | Antique White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4426A |
| Product UPC: | 195058131995 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























