
Safavieh Ronan Table Lamp - Black
In the mood for mod? This chic contemporary table lamp brings style to any living room with its sleek black retro genie style body. It luxurious gold-finished base and finial brings just the right amount of shimmer. Its cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4202A |
| Product UPC: | 889048682283 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $69.78
-65%$69.78
$24.42More Images


Safavieh Ronan Table Lamp - Black
In the mood for mod? This chic contemporary table lamp brings style to any living room with its sleek black retro genie style body. It luxurious gold-finished base and finial brings just the right amount of shimmer. Its cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4202A |
| Product UPC: | 889048682283 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
In the mood for mod? This chic contemporary table lamp brings style to any living room with its sleek black retro genie style body. It luxurious gold-finished base and finial brings just the right amount of shimmer. Its cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4202A |
| Product UPC: | 889048682283 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























