
Safavieh Rodi Counter Stool - Gray
Refresh any room with the fashion-forward charisma of this Rodi Counter Stool. Channel-tufted vintage grey vegan leather pairs perfectly with soft fabric arms for additional decorative depth and new levels of luxury, beautifully modernizing Rodi‰۪s classic profile.
Specifications
| Product Category: | Counter Stools |
| Product Dimensions: | 22"W x 21"D x 37.5"H |
| Product Color: | Grey / Black |
| Finish Surface Treatment: | Powder Coating |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | BST3019A |
| Product UPC: | 195058221900 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Leather surfaces should be dusted regularly with a dry or slightly damp, soft cloth. Avoid using saddle soap or other cleaners.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Safavieh Rodi Counter Stool - Gray
Refresh any room with the fashion-forward charisma of this Rodi Counter Stool. Channel-tufted vintage grey vegan leather pairs perfectly with soft fabric arms for additional decorative depth and new levels of luxury, beautifully modernizing Rodi‰۪s classic profile.
Specifications
| Product Category: | Counter Stools |
| Product Dimensions: | 22"W x 21"D x 37.5"H |
| Product Color: | Grey / Black |
| Finish Surface Treatment: | Powder Coating |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | BST3019A |
| Product UPC: | 195058221900 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Leather surfaces should be dusted regularly with a dry or slightly damp, soft cloth. Avoid using saddle soap or other cleaners.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refresh any room with the fashion-forward charisma of this Rodi Counter Stool. Channel-tufted vintage grey vegan leather pairs perfectly with soft fabric arms for additional decorative depth and new levels of luxury, beautifully modernizing Rodi‰۪s classic profile.
Specifications
| Product Category: | Counter Stools |
| Product Dimensions: | 22"W x 21"D x 37.5"H |
| Product Color: | Grey / Black |
| Finish Surface Treatment: | Powder Coating |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | BST3019A |
| Product UPC: | 195058221900 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Leather surfaces should be dusted regularly with a dry or slightly damp, soft cloth. Avoid using saddle soap or other cleaners.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























