
Safavieh Rita 28.5-Inch H Table Lamp Set Of 2 - White
The Hampton‰۪s home of one NYC‰۪s foremost interior designers inspired this traditional table lamp (set of 2). Finished in white with antique silver detail, it brings character to any space with its rich, nature-inspired texture and crisp off-white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Antique Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4399A-SET2 |
| Product UPC: | 889048118102 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Rita 28.5-Inch H Table Lamp Set Of 2 - White
The Hampton‰۪s home of one NYC‰۪s foremost interior designers inspired this traditional table lamp (set of 2). Finished in white with antique silver detail, it brings character to any space with its rich, nature-inspired texture and crisp off-white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Antique Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4399A-SET2 |
| Product UPC: | 889048118102 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Hampton‰۪s home of one NYC‰۪s foremost interior designers inspired this traditional table lamp (set of 2). Finished in white with antique silver detail, it brings character to any space with its rich, nature-inspired texture and crisp off-white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Antique Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4399A-SET2 |
| Product UPC: | 889048118102 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























