
Safavieh Rino Iron Table Lamp - Black
A Victorian streetlight is revitalized for today‰۪s classic contemporary d̩cor in this Rino Table Lamp. Ideal as a task light in any well appointed office space, Rino‰۪s black iron body flaunts finely sculpted details that pair perfectly with its iconic glass shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13.5" W x 7.125" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST19 |
| Product SKU: | TBL4294A |
| Product UPC: | 195058094337 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Rino Iron Table Lamp - Black
A Victorian streetlight is revitalized for today‰۪s classic contemporary d̩cor in this Rino Table Lamp. Ideal as a task light in any well appointed office space, Rino‰۪s black iron body flaunts finely sculpted details that pair perfectly with its iconic glass shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13.5" W x 7.125" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST19 |
| Product SKU: | TBL4294A |
| Product UPC: | 195058094337 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Victorian streetlight is revitalized for today‰۪s classic contemporary d̩cor in this Rino Table Lamp. Ideal as a task light in any well appointed office space, Rino‰۪s black iron body flaunts finely sculpted details that pair perfectly with its iconic glass shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13.5" W x 7.125" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST19 |
| Product SKU: | TBL4294A |
| Product UPC: | 195058094337 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























