
Safavieh Rinnah Outdoor Flush Mount - Bronze
Brighten up your outdoor living area with Rinnah flush mount. Refined to its striking essentials, our clean-lined and minimal ceiling light harmonizes with any style or decor. It features a sleek bronze finish to lend bold, industrial aesthetics to your home. Allowing for an unobstructed, bright layer of light, our flush mount remains a sleek choice for your veranda or porch.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 5.7" H |
| Product Lamp Color: | Bronze |
| Product Material: | 50% Steel+50% Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | PLT7034A |
| Product UPC: | 195058427463 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Rinnah Outdoor Flush Mount - Bronze
Brighten up your outdoor living area with Rinnah flush mount. Refined to its striking essentials, our clean-lined and minimal ceiling light harmonizes with any style or decor. It features a sleek bronze finish to lend bold, industrial aesthetics to your home. Allowing for an unobstructed, bright layer of light, our flush mount remains a sleek choice for your veranda or porch.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 5.7" H |
| Product Lamp Color: | Bronze |
| Product Material: | 50% Steel+50% Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | PLT7034A |
| Product UPC: | 195058427463 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Brighten up your outdoor living area with Rinnah flush mount. Refined to its striking essentials, our clean-lined and minimal ceiling light harmonizes with any style or decor. It features a sleek bronze finish to lend bold, industrial aesthetics to your home. Allowing for an unobstructed, bright layer of light, our flush mount remains a sleek choice for your veranda or porch.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 5.7" H |
| Product Lamp Color: | Bronze |
| Product Material: | 50% Steel+50% Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | PLT7034A |
| Product UPC: | 195058427463 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























