
Safavieh Riglan Table Lamp - Clear
Master glass artisans inspired this contemporary table lamp. Designed to highlight its deluxe materials, it‰۪s crafted with a clear artistically textured glass finish and classic gold metallic details. Its matching finial and white shade add an elegant touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Gold |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4090A |
| Product UPC: | 889048524781 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $64.58
-65%$64.58
$22.60More Images


Safavieh Riglan Table Lamp - Clear
Master glass artisans inspired this contemporary table lamp. Designed to highlight its deluxe materials, it‰۪s crafted with a clear artistically textured glass finish and classic gold metallic details. Its matching finial and white shade add an elegant touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Gold |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4090A |
| Product UPC: | 889048524781 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Master glass artisans inspired this contemporary table lamp. Designed to highlight its deluxe materials, it‰۪s crafted with a clear artistically textured glass finish and classic gold metallic details. Its matching finial and white shade add an elegant touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Gold |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4090A |
| Product UPC: | 889048524781 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























