
Safavieh Rianon 22.5-Inch H Table Lamp - Brass Gold
Ideal for any contemporary interior, this 22.5-inch table lamp is a bold spin on traditional lighting. Designed with a modern brass gold finish from top to bottom, its two shimmering lights make a luxurious statement in any living room, office or hall.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 8.75" D x 22.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 9W |
| Product SKU: | TBL4039A |
| Product UPC: | 889048324756 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Rianon 22.5-Inch H Table Lamp - Brass Gold
Ideal for any contemporary interior, this 22.5-inch table lamp is a bold spin on traditional lighting. Designed with a modern brass gold finish from top to bottom, its two shimmering lights make a luxurious statement in any living room, office or hall.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 8.75" D x 22.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 9W |
| Product SKU: | TBL4039A |
| Product UPC: | 889048324756 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ideal for any contemporary interior, this 22.5-inch table lamp is a bold spin on traditional lighting. Designed with a modern brass gold finish from top to bottom, its two shimmering lights make a luxurious statement in any living room, office or hall.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 8.75" D x 22.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 9W |
| Product SKU: | TBL4039A |
| Product UPC: | 889048324756 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























