
Safavieh Rhynne, 22.5 Inch, Black, Iron Table Lamp - Black
Give a chic and classy update to any tabletop with our Rhynne table lamp. Inspired by an antique jug, our table lamp features a sculptural and eye-catching silhouette. Its statement-making handles and voluminous curves are accentuated with a lustrous black finish. Completed with a white drum shade for a refined contemporary touch, the lamp remains ideal for a traditional or transitional spaces.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 22.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | TBL4496A |
| Product UPC: | 195058672580 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Rhynne, 22.5 Inch, Black, Iron Table Lamp - Black
Give a chic and classy update to any tabletop with our Rhynne table lamp. Inspired by an antique jug, our table lamp features a sculptural and eye-catching silhouette. Its statement-making handles and voluminous curves are accentuated with a lustrous black finish. Completed with a white drum shade for a refined contemporary touch, the lamp remains ideal for a traditional or transitional spaces.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 22.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | TBL4496A |
| Product UPC: | 195058672580 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give a chic and classy update to any tabletop with our Rhynne table lamp. Inspired by an antique jug, our table lamp features a sculptural and eye-catching silhouette. Its statement-making handles and voluminous curves are accentuated with a lustrous black finish. Completed with a white drum shade for a refined contemporary touch, the lamp remains ideal for a traditional or transitional spaces.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 22.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | TBL4496A |
| Product UPC: | 195058672580 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























