
Safavieh Rhett Ceramic Table Lamp Set Of 2 - Ivory
Classic forms and patterns are transformed into contemporary d̩cor in this Rhett Table Lamp. Rhett‰۪s checked ivory ceramic is absolutely timeless, while a white drum shade gives a modern finishing touch. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4334A-SET2 |
| Product UPC: | 195058089883 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $110.08
-65%$110.08
$38.53More Images


Safavieh Rhett Ceramic Table Lamp Set Of 2 - Ivory
Classic forms and patterns are transformed into contemporary d̩cor in this Rhett Table Lamp. Rhett‰۪s checked ivory ceramic is absolutely timeless, while a white drum shade gives a modern finishing touch. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4334A-SET2 |
| Product UPC: | 195058089883 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Classic forms and patterns are transformed into contemporary d̩cor in this Rhett Table Lamp. Rhett‰۪s checked ivory ceramic is absolutely timeless, while a white drum shade gives a modern finishing touch. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4334A-SET2 |
| Product UPC: | 195058089883 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























