
Safavieh Rewli Table Lamp - Natural
Bring a hint of coastal cool bohemian beauty to your d̩cor with this eclectic Rewli Table Lamp. Flowing strands of cream resin beads create stunning artistic negative space that enriches any room with a striking sense of depth and motion.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Natural/White |
| Product Material: | Wood |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4434A |
| Product UPC: | 195058132077 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Rewli Table Lamp - Natural
Bring a hint of coastal cool bohemian beauty to your d̩cor with this eclectic Rewli Table Lamp. Flowing strands of cream resin beads create stunning artistic negative space that enriches any room with a striking sense of depth and motion.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Natural/White |
| Product Material: | Wood |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4434A |
| Product UPC: | 195058132077 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring a hint of coastal cool bohemian beauty to your d̩cor with this eclectic Rewli Table Lamp. Flowing strands of cream resin beads create stunning artistic negative space that enriches any room with a striking sense of depth and motion.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Natural/White |
| Product Material: | Wood |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4434A |
| Product UPC: | 195058132077 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























