
Safavieh Ressa Table Lamp - Polished Nickel
Designed after a medieval wine goblet, the Ressa Table Lamp, while inspired by traditional forms, is thoroughly modern. Ressa‰۪s classic silhouette is updated with a striking nickel finish and white linen barrel shade, casting a chic shine in any interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Polished Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Polished Nickel |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4225A |
| Product UPC: | 889048876194 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Ressa Table Lamp - Polished Nickel
Designed after a medieval wine goblet, the Ressa Table Lamp, while inspired by traditional forms, is thoroughly modern. Ressa‰۪s classic silhouette is updated with a striking nickel finish and white linen barrel shade, casting a chic shine in any interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Polished Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Polished Nickel |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4225A |
| Product UPC: | 889048876194 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed after a medieval wine goblet, the Ressa Table Lamp, while inspired by traditional forms, is thoroughly modern. Ressa‰۪s classic silhouette is updated with a striking nickel finish and white linen barrel shade, casting a chic shine in any interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Polished Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Polished Nickel |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4225A |
| Product UPC: | 889048876194 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























