
Safavieh Renni Table Lamp Set Of 2 - Brown
A more geometric interpretation of the classic hourglass figure, this Renni Table Lamp is designed to bring warm elegance to any d̩cor. Renni‰۪s rich brown body and brass gold accents are softened by a white linen shade, its subtle angles adding to Renni‰۪s sense of motion. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | Brown/Brass Gold |
| Product Material: | Iron/Mdf |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4227A-SET2 |
| Product UPC: | 889048880177 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Renni Table Lamp Set Of 2 - Brown
A more geometric interpretation of the classic hourglass figure, this Renni Table Lamp is designed to bring warm elegance to any d̩cor. Renni‰۪s rich brown body and brass gold accents are softened by a white linen shade, its subtle angles adding to Renni‰۪s sense of motion. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | Brown/Brass Gold |
| Product Material: | Iron/Mdf |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4227A-SET2 |
| Product UPC: | 889048880177 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A more geometric interpretation of the classic hourglass figure, this Renni Table Lamp is designed to bring warm elegance to any d̩cor. Renni‰۪s rich brown body and brass gold accents are softened by a white linen shade, its subtle angles adding to Renni‰۪s sense of motion. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | Brown/Brass Gold |
| Product Material: | Iron/Mdf |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4227A-SET2 |
| Product UPC: | 889048880177 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























