
Safavieh Relta Table Lamp - White
Daring artistic elegance comes to home d̩cor in this resplendent Relta Table Lamp. Expertly crafted of clean white glass, Relta‰۪s black drum shade casts a warm glow and gives dramatic decorative contrast to its orb base and shining gold hardware.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13.5" W x 13.5" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4441A |
| Product UPC: | 195058132152 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $99.68
-65%$99.68
$34.89More Images


Safavieh Relta Table Lamp - White
Daring artistic elegance comes to home d̩cor in this resplendent Relta Table Lamp. Expertly crafted of clean white glass, Relta‰۪s black drum shade casts a warm glow and gives dramatic decorative contrast to its orb base and shining gold hardware.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13.5" W x 13.5" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4441A |
| Product UPC: | 195058132152 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Daring artistic elegance comes to home d̩cor in this resplendent Relta Table Lamp. Expertly crafted of clean white glass, Relta‰۪s black drum shade casts a warm glow and gives dramatic decorative contrast to its orb base and shining gold hardware.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13.5" W x 13.5" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4441A |
| Product UPC: | 195058132152 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























