
Safavieh Relion Table Lamp - Brown
The eye-catching textural intrigue of this Relion Table Lamp awakens any interior with a rich sense of depth and motion. Relion‰۪s pleated white ceramic is perfectly balanced by a crisp drum shade and brown tapered base.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 22.25" H |
| Product Lamp Color: | Brown/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Oil-Based Paint |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4376A |
| Product UPC: | 195058124164 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $76.28
-65%$76.28
$26.70More Images


Safavieh Relion Table Lamp - Brown
The eye-catching textural intrigue of this Relion Table Lamp awakens any interior with a rich sense of depth and motion. Relion‰۪s pleated white ceramic is perfectly balanced by a crisp drum shade and brown tapered base.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 22.25" H |
| Product Lamp Color: | Brown/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Oil-Based Paint |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4376A |
| Product UPC: | 195058124164 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The eye-catching textural intrigue of this Relion Table Lamp awakens any interior with a rich sense of depth and motion. Relion‰۪s pleated white ceramic is perfectly balanced by a crisp drum shade and brown tapered base.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 22.25" H |
| Product Lamp Color: | Brown/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Oil-Based Paint |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4376A |
| Product UPC: | 195058124164 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























