
Safavieh Raylee Counter Stool - Gray
This fabulous Raylee Counter Stool gives sleek minimalism a contemporary-chic upgrade. Ultra-comfortable in stone grey vegan leather, Raylee‰۪s exposed cross stitch detail provides unique decorative depth, while a cut-out back accent and dramatic angled legs enhance the look.
Specifications
| Product Category: | Counter Stools |
| Product Dimensions: | 21.25"W x 19"D x 37.5"H |
| Product Color: | Grey/ Black |
| Finish Surface Treatment: | Powder Coating |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | BST3015A |
| Product UPC: | 195058221825 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Leather surfaces should be dusted regularly with a dry or slightly damp, soft cloth. Avoid using saddle soap or other cleaners.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Safavieh Raylee Counter Stool - Gray
This fabulous Raylee Counter Stool gives sleek minimalism a contemporary-chic upgrade. Ultra-comfortable in stone grey vegan leather, Raylee‰۪s exposed cross stitch detail provides unique decorative depth, while a cut-out back accent and dramatic angled legs enhance the look.
Specifications
| Product Category: | Counter Stools |
| Product Dimensions: | 21.25"W x 19"D x 37.5"H |
| Product Color: | Grey/ Black |
| Finish Surface Treatment: | Powder Coating |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | BST3015A |
| Product UPC: | 195058221825 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Leather surfaces should be dusted regularly with a dry or slightly damp, soft cloth. Avoid using saddle soap or other cleaners.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This fabulous Raylee Counter Stool gives sleek minimalism a contemporary-chic upgrade. Ultra-comfortable in stone grey vegan leather, Raylee‰۪s exposed cross stitch detail provides unique decorative depth, while a cut-out back accent and dramatic angled legs enhance the look.
Specifications
| Product Category: | Counter Stools |
| Product Dimensions: | 21.25"W x 19"D x 37.5"H |
| Product Color: | Grey/ Black |
| Finish Surface Treatment: | Powder Coating |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | BST3015A |
| Product UPC: | 195058221825 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Leather surfaces should be dusted regularly with a dry or slightly damp, soft cloth. Avoid using saddle soap or other cleaners.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























