
Safavieh Ravyn Woven Velvet Ottoman - Dark Gray
Designed with style and substance, this contemporary woven velvet ottoman is an investment. The dramatic dark grey hue of its rich, artistically woven upholstery is paired with a bold, radiant gold finish to create instant glamour in the living room.
Specifications
| Category: | Ottoman |
| Product Dimensions: | 17.32" L x 17.32" D x 19.29" H |
| Product Material: | Fabric / Wood / Cushion / Foam / Metal |
| Wood Content: | Solid Wood / P2 Plywood |
| Fabric Content: | Faux Lamb Wool (100% Polyester) |
| Product Color: | Dark Gray / Gold |
| Product SKU: | SFV4708A |
| Product UPC: | 889048551909 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - 1. Avoid direct exposure to sun light.
2. Dust can accumulate in some fabrics and cushions, occasional vacuum cleaning can mitigate this issue.
3. Use trivets, coasters, placemats and adhesive felt pads to help prevent the stainless steel leg from scratching.
4. To renew the stainless steel shine, polish with lemon oil or orange oil.
5. We recommend using a multi-surface cleaner or stainless steel cleaner to remove spots.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Ravyn Woven Velvet Ottoman - Dark Gray
Designed with style and substance, this contemporary woven velvet ottoman is an investment. The dramatic dark grey hue of its rich, artistically woven upholstery is paired with a bold, radiant gold finish to create instant glamour in the living room.
Specifications
| Category: | Ottoman |
| Product Dimensions: | 17.32" L x 17.32" D x 19.29" H |
| Product Material: | Fabric / Wood / Cushion / Foam / Metal |
| Wood Content: | Solid Wood / P2 Plywood |
| Fabric Content: | Faux Lamb Wool (100% Polyester) |
| Product Color: | Dark Gray / Gold |
| Product SKU: | SFV4708A |
| Product UPC: | 889048551909 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - 1. Avoid direct exposure to sun light.
2. Dust can accumulate in some fabrics and cushions, occasional vacuum cleaning can mitigate this issue.
3. Use trivets, coasters, placemats and adhesive felt pads to help prevent the stainless steel leg from scratching.
4. To renew the stainless steel shine, polish with lemon oil or orange oil.
5. We recommend using a multi-surface cleaner or stainless steel cleaner to remove spots.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed with style and substance, this contemporary woven velvet ottoman is an investment. The dramatic dark grey hue of its rich, artistically woven upholstery is paired with a bold, radiant gold finish to create instant glamour in the living room.
Specifications
| Category: | Ottoman |
| Product Dimensions: | 17.32" L x 17.32" D x 19.29" H |
| Product Material: | Fabric / Wood / Cushion / Foam / Metal |
| Wood Content: | Solid Wood / P2 Plywood |
| Fabric Content: | Faux Lamb Wool (100% Polyester) |
| Product Color: | Dark Gray / Gold |
| Product SKU: | SFV4708A |
| Product UPC: | 889048551909 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - 1. Avoid direct exposure to sun light.
2. Dust can accumulate in some fabrics and cushions, occasional vacuum cleaning can mitigate this issue.
3. Use trivets, coasters, placemats and adhesive felt pads to help prevent the stainless steel leg from scratching.
4. To renew the stainless steel shine, polish with lemon oil or orange oil.
5. We recommend using a multi-surface cleaner or stainless steel cleaner to remove spots.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























