
Safavieh Rasby 27 Inch H Glass Table Lamp - Blue
Alive with modern bohemian style, this 27 inch glass table lamp brings instant character to any space. Its fresh blue hue is paired with a posh brass finial and white linen shade to create an atmosphere of relaxed luxury in the living room or bedroom.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Blue |
| Product Material: | Glass |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | E26 LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4044D |
| Product UPC: | 889048857919 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $125.11
-65%$125.11
$43.79More Images


Safavieh Rasby 27 Inch H Glass Table Lamp - Blue
Alive with modern bohemian style, this 27 inch glass table lamp brings instant character to any space. Its fresh blue hue is paired with a posh brass finial and white linen shade to create an atmosphere of relaxed luxury in the living room or bedroom.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Blue |
| Product Material: | Glass |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | E26 LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4044D |
| Product UPC: | 889048857919 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Alive with modern bohemian style, this 27 inch glass table lamp brings instant character to any space. Its fresh blue hue is paired with a posh brass finial and white linen shade to create an atmosphere of relaxed luxury in the living room or bedroom.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Blue |
| Product Material: | Glass |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | E26 LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4044D |
| Product UPC: | 889048857919 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























