
Safavieh Rani Table Lamp - Brown
This Rani Table Lamp pays homage to the fine pottery of days past, making it perfect for today‰۪s cultured interiors. A white empire shade updates Rani‰۪s ancient inspirations in deep brown resin, and its classic gourd silhouette makes it absolutely timeless.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 29.5" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4365A |
| Product UPC: | 195058124058 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Safavieh Rani Table Lamp - Brown
This Rani Table Lamp pays homage to the fine pottery of days past, making it perfect for today‰۪s cultured interiors. A white empire shade updates Rani‰۪s ancient inspirations in deep brown resin, and its classic gourd silhouette makes it absolutely timeless.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 29.5" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4365A |
| Product UPC: | 195058124058 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Rani Table Lamp pays homage to the fine pottery of days past, making it perfect for today‰۪s cultured interiors. A white empire shade updates Rani‰۪s ancient inspirations in deep brown resin, and its classic gourd silhouette makes it absolutely timeless.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 29.5" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4365A |
| Product UPC: | 195058124058 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























