
Safavieh Rafferty 29-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Cream
The Rafferty table lamp is striking with a graphic tower effect created with blocks finished in cream toned mosaics of natural shell and alternating clear acrylic disks. This sophisticated set of two lamps is topped with a white textured cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4291A-SET2 |
| Product UPC: | 683726885399 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $256.41
-65%$256.41
$89.74More Images


Safavieh Rafferty 29-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Cream
The Rafferty table lamp is striking with a graphic tower effect created with blocks finished in cream toned mosaics of natural shell and alternating clear acrylic disks. This sophisticated set of two lamps is topped with a white textured cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4291A-SET2 |
| Product UPC: | 683726885399 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Rafferty table lamp is striking with a graphic tower effect created with blocks finished in cream toned mosaics of natural shell and alternating clear acrylic disks. This sophisticated set of two lamps is topped with a white textured cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4291A-SET2 |
| Product UPC: | 683726885399 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























