
Safavieh Quin, 25 Inch, Grey, Ceramic/Iron Table Lamp Set Of 2 Set Of 2 - Grey
This Quin Table Lamp is an absolutely stunning way to illuminate your d̩cor with stylish depth and dimension. An open lattice of grey ceramic Moroccan tiles and crystal-clear acrylic base are beautifully offset by the clean lines of its crisp drum shade, making Quin a designer favorite. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | TBL4407A-SET2 |
| Product UPC: | 195058147194 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Quin, 25 Inch, Grey, Ceramic/Iron Table Lamp Set Of 2 Set Of 2 - Grey
This Quin Table Lamp is an absolutely stunning way to illuminate your d̩cor with stylish depth and dimension. An open lattice of grey ceramic Moroccan tiles and crystal-clear acrylic base are beautifully offset by the clean lines of its crisp drum shade, making Quin a designer favorite. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | TBL4407A-SET2 |
| Product UPC: | 195058147194 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Quin Table Lamp is an absolutely stunning way to illuminate your d̩cor with stylish depth and dimension. An open lattice of grey ceramic Moroccan tiles and crystal-clear acrylic base are beautifully offset by the clean lines of its crisp drum shade, making Quin a designer favorite. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | TBL4407A-SET2 |
| Product UPC: | 195058147194 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























