
Safavieh Prospect Wall Sconce - Satin Brass
Give your d̩cor a hint of vintage elegance with this Prospect Wall Sconce. Prospect‰۪s subtle Mid-Century glass shade lends a fun retro feel to its industrial-chic brass base, glowing with unmistakable style in any modern room.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 5" W x 6.75" D x 11" H |
| Product Lamp Color: | Satin Brass/Clear |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 CLEAR |
| Product SKU: | SCN4073A |
| Product UPC: | 195058337205 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $61.75
-65%$61.75
$21.61More Images


Safavieh Prospect Wall Sconce - Satin Brass
Give your d̩cor a hint of vintage elegance with this Prospect Wall Sconce. Prospect‰۪s subtle Mid-Century glass shade lends a fun retro feel to its industrial-chic brass base, glowing with unmistakable style in any modern room.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 5" W x 6.75" D x 11" H |
| Product Lamp Color: | Satin Brass/Clear |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 CLEAR |
| Product SKU: | SCN4073A |
| Product UPC: | 195058337205 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your d̩cor a hint of vintage elegance with this Prospect Wall Sconce. Prospect‰۪s subtle Mid-Century glass shade lends a fun retro feel to its industrial-chic brass base, glowing with unmistakable style in any modern room.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 5" W x 6.75" D x 11" H |
| Product Lamp Color: | Satin Brass/Clear |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 CLEAR |
| Product SKU: | SCN4073A |
| Product UPC: | 195058337205 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























